Matcha rinkinys: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį

Matcha arbata (mačia arbata) paskutiniu metu tapo itin populiari. Ir ne veltui - ši arbata yra ne tik skani ir aromatinga, bet ir turi daug naudingų savybių sveikatai. Matcha arbatos naudas esu aprašiusi šiame straipsnyje: kava vs matcha. Jeigu vertinate kokybišką arbatą ar ieškote energijos šaltinio, kuris galėtų pilnai pakeisti kavą, tikriausiai jau domėjotės matcha arbata. Rinkoje rasite įvairaus tipo rinkinius ir susidursite su labai skirtingomis kainomis, tad neabejoju, jog norint išsirinkti gali susukti galva. Taigi, šiame straipsnyje pasistengsiu apžvelgti kelis esminius punktus, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį, jog išrinktumėte jūsų poreikius atitinkantį rinkinį, o matcha arbatos gaminimas taptų maloniu ritualu. 

 

Matcha arbatos milteliai: kaip atskirti aukštos kokybės arbatą

Rinkoje esančių matcha arbatos miltelių kokybė gali skirtis drastiškai. Nors aukštos kokybės matcha nebūtinai bus brangi, visgi neapsigaukite pamatę itin patrauklius žemos kainos pasiūlymus. Pigi matcha įprastai bus prastos kokybės ir nekokio skonio. Tikėtina, paragavę antro puodelio nebenorėsite.

 

5 paprasti kriterijai, pagal kuriuos turėtumėte įvertinti miltelius:

 

1. Spalva - ryškiai žalia

Spalva yra vienas iš paprasčiausių būdų įvertinti matcha arbatos kokybę. Žalios spalvos atspalvis skiriasi priklausomai nuo to, kada buvo nuimtas žaliosios arbatos lapelių derlius. Iš pirmųjų pavėsyje augintų nuskintų lapelių susidaro intensyvios, išskirtinai žalios spalvos milteliai. Vėliau skinami lapeliai vis dar yra žalios spalvos, tačiau šiek tiek blankesnio atspalvio. Pastebite, jog matcha milteliai yra gelsvo ar rusvo atspalvio? Tai reiškia, jog matcha arbata yra pasenusi arba buvo neteisingai auginta - saulėje, o ne pavėsyje.

 

2. Užauginta Japonijoje

Rinkdamiesi matcha arbatą peržiūrėkite, kur ji užauginta. Ar siūloma matcha yra tik iš vienos vietos, ar iš skirtingų vietų? Kur yra matcha arbatos ūkis? Autentiška matcha, kaip ir šampanas iš Šampanės regiono, visada bus užauginta tik Japonijoje, kur XVI amžiuje ir buvo išrasta japoniška matcha arbatos ceremonija. Čia, Japonijoje, derlingos dirvos, unikalios geografinės sąlygos ir tradicijas puoselėjantys šeimos ūkiai leidžia pagaminti geriausius matcha miltelius. Kartais rinkoje siūloma matcha atkeliauja iš Taivano, Korėjos ar Kinijos, tačiau neapsigaukite - dažnu atveju jie augina žaliosios arbatos lapelius neatsižvelgdami į gerąsias praktikas, neretai ir radiacijos užterštuose dirvožemiuose, tad gerdami tokią arbatą ne tik kad nepamilsite jos skonio, bet ir pakenksite savo organizmui.

3. Šilkinė ir kreminė tekstūra

Kuo smulkiau sumalti matcha milteliai, tuo jos kokybė aukštesnė. Geriausi matcha milteliai turėtų būti lygūs ir it šilkiniai, kai juos trinate tarp pirštų. Norėdami įvertinti tekstūrą, galite atlikti paprastą testą: pamirkykite pirštą į matcha miltelius ir tada ant popieriaus lapo “nupieškite” tiesią liniją. Kuo smulkiau sumalta matcha, tuo ilgesnė ir švaresnė bus gauta linija. Taip pat galite pabandyti matcha miltelius išplakti su vandeniu. Geriausi matcha arbatos milteliai plakasi gerokai lengviau ir išplakus turi storą kreminių putų sluoksnį. Kodėl tokia svarbi tekstūra? Smulkia sumalti lapeliai daug lengviau tirpsta ir maišosi su vandeniu, taigi, jūsų arbatoje neliks gumuliukų.

4. Stiprus ir ryškus žolės aromatas

Matcha kvapas yra dar vienas jos kokybės rodiklis. Kvapas turėtų būti gaivus, subtilaus žolinio, augalinio, jūros aromato. Didelei daliai šio aromato įtaką daro žaliosios arbatos milteliuose esanti aminorūgštis L-teaninas. Prastos kokybės arbatose yra mažiau L-teanino, todėl jos ir neturi tokio ryškaus, stipraus žolinio aromato. Jeigu matcha arbatos milteliai riečia nosį, tikriausiai žaliosios arbatos lapeliai buvo auginti ir saugomi netinkamomis sąlygomis, ir turėtumėte jų nepirkti.

5. Saldus poskonis

Jeigu jūsų matcha žalioji arbata yra tik karti, vadinasi, ji nėra aukštos kokybės. Aukštos kokybės matcha pasižymi gaiviu, augaliniu, salstelėju skoniu su subtiliu kartu poskoniu, būdingu žaliosioms arbatoms. Subtilus salstelėjęs skonis, dar japonų vadinamas umami, atsiranda dėl aminorūgščių, kuris kaupiasi žaliosios arbatos lapeliuose, kai jie yra tinkamai užtemdyti. Įprastai, kuo ankstevesnis derlius, tuo saldesnis ir subtilesnis matcha lapelių skonis. Vėlesnio derliaus matcha arbata turės gerokai stipresnį kartų poskonį.

Domitės, kur galima rasti aukštos kokybės matcha arbatą? Peržiūrėkite mūsų iš Japonijos atvežtą 100% natūralią ceremoninę matcha arbatą.

 

Matcha ruošimo įrankiai: viskas, ką apie juos turite žinoti

Tradicinėse japoniškose matcha arbatos ceremonijose naudojama net 19 įrankių! Visgi tam, jog pagamintumėte gardžią arbatą, jūs tikrai neturite susipirkti visų šių įrankių. Apžvelgsiu kelis aktualiausius įrankius, kurie neabejotinai palengvins jūsų gamybos procesą.

Matcha rinkiniai: kaip išsirinkti ir kas yra tas tobulas matcha rinkinys

 

Matcha miltelių plakimas: elektrinis plakiklis ar bambukinė šluotelė?

Bambukinė šluotelė (chasen)Teisingas matcha plakimo būdas yra judesys pirmyn ir atgal, o ne dideliais sukamaisiais judesiais. Taigi, speciali bambukinė šluotelė yra veiksmingiausias įrankis išplakti matcha miltelius iki norimos konsistencijos. Speciali šluotelė turi daug dantukų, kurie išskaido visus gumulėlius. Be to, plakdami matcha arbatą ne tik išplaksite visus gumulėlius, bet ir sukursite tradicinę švelnią putą. Taigi, bambukinė šluotelė yra geriausias pasirinkimas, jeigu norite norite paruošti matcha arbatą pagal Japonų tradicijas.

Bambukinės šluotelės, randamos rinkoje, įprastai skiriasi savo dantukų skaičiumi. 16-48 dantukų šluotelės labiau tinkamos, jeigu norite gerti tirštesnę ir kremiškesnę arbatą (koicha). 68-120 dantukų šluotelės labiau tinkamos, jeigu norite gerti skystesnę arbatą su puta (usucha). Jeigu norite universalesnės šluotelės (tinkamos pagaminti abiejų tipų arbatoms), siūlome rinktis šluotelę su 64-80 dantukų. Įprastai, kuo didesnis dantukų skaičius - tuo lengviau išplakti miltelius. 

Tinkamai prižiūrimos, reguliariai naudojamos bambukinės šluotelės įprastai tarnauja 1-2 metus.

Matcha plakimo šluotelė (chasen) su 100 dantukų.

Elektrinis plaktuvas: Kitas matcha mėgėjų naudojamas įrankis išplakti miltelius - elektrinis plaktuvas. Su elektriniu plaktuvus miltelius išplaksite greitai ir be didelių pastangų, tačiau turėkite omenyje, jog jis, priešingai nei bambukinė šluotelė, neišplaks prie puodelio dugno prilipusių miltelių; suplakus miltelius gali likti karčių miltelių gumulėlių, be to, susidaro didesni burbulai ir putos.

Miltelių plakimui nerekomenduoju kitų įrankių. Su šaukšteliu miltelių neišmaišysite, o plakant stiklainyje ar kitame prietaise, tikėtina, šlapi milteliai prilips ir pasiliks ant indo sienelių. 

 

Kokie įrankiai dar naudingi ruošiant matcha arbatą? Matcha rinkinys: musthave irankiai ruošti matcha arbatą

Keli įrankiai, kurie palengvins matcha arbatos ruošimą:

  1. Keramikinis šluotelės laikiklis (chasen-tate). Jeigu kiekvieną kartą paruošę matcha arbatą bambukinę šluotelę džiovinsite išskiestais dantukais ant specialaus laikiklio, ji geriau išlaikys formą, taigi, užtikrinsite ilgaamžiškumą.
  2. Sietelis (furui). Persijodami miltelius užtikrinsite, jog bus susmulkinti visi didesni sukibusių miltelių gumulėliai, kurie įprastai sunkiai smulkinasi jau užpylus vandeniu. Ilgą laiką ruošiau matcha arbatą nenaudodama sietelio, bet pradėjusi naudoti supratau, kaip šis mažas žingsnis palengvina visą procesą.
  3. Specialus keramikinis dubenėlis (matchawan). Miltelių plakimui tinkamas bet koks mažas indas, tačiau specialus dubenėlis smarkiai palengvina procesą. Plakant miltelius, aukštos vertikalios specialaus dubenėlio sienelės padeda išvengti vandens išsiliejimo. Be to, platus dubens dugnas leidžia lengvai išplakti miltelius viduje ir greitai išgauti tobulą putą.
  4. Bambukinis šaukštelis (chashaku). Net mažiausias cukraus šaukštelis įprastai yra per platus paimti tinkamą kiekį miltelių. Taigi, specialus bambukinis šaukštelis padeda lengvai pamatuoti ir paimti tinkamą miltelių kiekį, jog galėtumėte mėgautis subalansuotu arbatos skoniu. Vienas chashaku kaušelis prilygsta maždaug trečdaliui arbatinio šaukštelio matcha miltelių. Du kaušeliai miltelių prilygsta standartiniam kiekiui, kuris skirtas gaminti tradicinę usucha arbatą (½ arbatinio šaukštelio). 

Pasinaudokite šiais patarimais ir pamatysite, koks paprastas gali būti matcha paruošimas!

Paruo%u0161ta matcha latte

 

Rekomendacijos

Esate pradedantysis ir ieškote subalansuoto rinkinio, kuris įvestų jus į ceremonijų pasaulį ir būtų lengvas naudotis? Siūlau peržiūrėti šį rinkinį. Jame rasite visus svarbiausius įrankius, su kuriais galėsite ruošti gardžią matcha arbatą. O jeigu norite nušauti du zuikius vienu šūviu, šis rinkinys puikiai tinkamas tiems, kurie tuo pačiu nori nusipirkti ir aukštos kokybės matcha žaliosios arbatos miltelių (be to, priedo - skaniai atrodanti stilinga stiklinė ritualams!).

 

Turite dar klausimų? Mielai padėsiu! Susisiekite su manimi labas@holycup.lt.

Palikti komentarą

Komentarai yra peržiūrimi prieš paskelbiant


Atgal į viršų