Kaip skaniai ir teisingai paruošti matcha arbatą

Matcha arbata ne veltui paskutiniu metu vadinama supergėrimu. Ši arbata yra ne tik puiki alternatyva kavai, bet ir turi begalę kitų naudingų savybių. Tačiau matcha milteliai, kaip ir kavos pupelės, turi nemažai subtilybių, kurias turite žinoti, jeigu norite mėgautis tikrai gardžiu matcha arbatos puodeliu. 

Ragavusieji matcha arbatą neretai skundžiasi, kad patirtis pozityviai nenustebino: matcha arbata buvo karti, žuvies poskonio ir aromato, su prastai išsiplakusių miltelių gumulėliais. Ir čia noriu pabrėžti, jog gerai paruošta matcha arbata, kuriai naudojami aukštos kokybės milteliai, tokia tikrai neturėtų būti. Gerai paruošta matcha arbata turi sodrų, šiek tiek salstelėjusį umami skonį, kuriame atsiskleidžia šiek tiek kartumo turinčios natos, įprastai būdingos žaliajai arbatai. Žinau, iš straipsnio pradžios gali pasirodyti, kad gerą matcha arbatą paruošti sunku. Bet taip nėra! Skaitykite toliau ir sužinokite, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį rinkdamiesi matcha arbatą, kaip išvengti dažnai pasitaikančių klaidų ruošiant arbatą, ir kaip pasigaminti itin gardų arbatos puodelį namie per kelias minutes. 

matcha gaminimas

Kas yra matcha arbata?

Matcha yra japoniška žalioji arbata, pagaminta iš specialiomis sąlygomis augintų ir vėliau specialiais tradiciniais akmens maltuvais susmulkintų arbatos lapelių.

Tai kuo gi matcha arbata skiriasi nuo žaliosios arbatos? Tiek matcha, tiek žalioji arbata gaminamos iš Camellia Sinensis augalo lapų, tačiau jų auginimas šiek tiek skiriasi. Matcha arbatai reikalingos specialios sąlygos: prieš derliaus nuėmimą augalo lapeliai auginami šešėlyje apie 20-30 dienų, siekiant apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Šis procesas padidina aminorūgščių kiekį, skatina chlorofilo gamybą ir suteikia lapams tamsesnį žalią atspalvį.

Matcha arbata įprastai pasižymi švelnesniu skoniu ir turi daugiau kofeino bei organizmui naudingų medžiagų. Ši arbata garsėja ryškiai žalia spalva, sodriu augaliniu skoniu ir nauda sveikatai. Tradicinei matcha arbatai paruošti naudojami ceremoniniai matcha milteliai, nes jie yra aukščiausios kokybės, švelnaus ir natūraliai salstelėjusio skonio, dėl ko arbatą skanu gerti tik su vandeniu be jokių priedų.

 

Matcha arbatos nauda sveikatai

Matcha arbata - ne tik skanus, bet ir sveikatai itin naudingas gėrimas. Ji turi daugybę naudingų savybių, kurios padeda pagerinti bendrą sveikatos būklę.

 

NAUDA #1: Antioksidantai ir vitaminai jaunystei

Matcha arbatoje gausu antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir apsaugo ląsteles nuo pažeidimų. Tai gali padėti sumažinti lėtinių ligų riziką ir išlaikyti jaunatviškumą. Taip pat arbatoje yra gausu vitamino B komplekso, vitamino C, vitamino E, R-aminosviesto rūgšties, fluorido, mineralų ir mikroelementų, tokių kaip K, Mn, Cr, Ni ir Zn.

 

NAUDA #2: Energija ir koncentracija

Matcha arbata suteikia ilgalaikę energiją be kofeino sukeliamų šuolių ir staigių kritimų žemyn. L-teaninas, esantis matcha, padeda mažinti nerimą ir atsipalaiduoti, tuo pačiu metu gerindamas koncentraciją ir dėmesio išlaikymą. 

 

NAUDA #3: Geresnis metabolizmas

Tyrimai rodo, kad matcha gali padėti skatinti medžiagų apykaitą ir taip efektyviau deginti kalorijas. Taigi, matcha gali būti naudinga tiems, kurie siekia numesti svorio arba išlaikyti sveiką kūno svorį.

 

Matcha arbatos tipai

Yra du pagrindiniai matcha arbatos tipai: koicha ir usucha

usucha ir koicha

#1 Koicha matcha

Koicha yra stipri matcha arbata, dažniausiai naudojama arbatos ceremonijose ar meditacijai. Jai būdinga intensyvi spalva, tekstūra ir skonis. Šio tipo matcha arbata ruošiama su didesniu matcha miltelių kiekiu ir mažesniu vandens kiekiu. Todėl ji gaunasi tirštesnė, primena medaus ar karšto šokolado tekstūrą. 

 

#2 Usucha matcha

Usucha yra skystesnė ir silpnesnė matcha arbata, labiau tinkama kasdieniniam gėrimui. Tai tradicinė ir pati populiariausia matcha arbata, kurią rasite kavinėse. Usucha primena espreso tekstūrą, yra švelnaus bei lengvo skonio su puta. Ji ruošiama su mažesniu matcha miltelių kiekiu ir didesniu vandens kiekiu, todėl skonis yra švelnesnis, o tekstūra - mažiau klampi.

 

Kaip paruošti matcha arbatą

Paruošti matcha arbatą nėra sudėtinga, tačiau reikia tam tikrų įrankių ir žinių, kad šis procesas būtų lengvesnis bei malonesnis.

 

1 ŽIGSNIS: Nesuklyskite - nepirkite prastos kokybės matcha

Visų pirma, atkreipkite dėmesį į matcha miltelius. Kaip jau pasakojau ankstesniame straipsnyje, matcha skirstoma į kulinarinę, premium ir ceremoninę. Labai svarbu pabrėžti, kad kulinarinė ir ceremoninė matcha arbatos ne veltui taip smarkiai skiriasi kaina - jos yra visiškai skirtingos savo spalva, nauda sveikatai ir skoniu. Visad siūlau pažintį su matcha pradėti nuo kokybiškos ceremoninės matcha arbatos. Mūsų HOLY CUP matcha yra ceremoninė, 100% ekologiška, ryškiai žalios spalvos, šilkinės kreminės tekstūros, saldaus poskonio ir atvežta tiesiai iš Japonijos.

 

2 ŽINGSNIS: Pasilengvinkite procesą su specialiais įrankiais

Antras svarbus momentas - pasirinkite tinkamus įrankius. Visad rekomenduoju prieš gaminant arbatą miltelius persijoti su sieteliu, kad neliktų gumulėlių. Tai mažas papildomas žingsnis, kuris užtikrins, jog visi didesni arbatos gumulėliai susismulkintų ir miltelius su vandeniu išplaktumėte lengviau.  Taip pat pradedant gerti arbatą kartais sunku pamatuoti tinkamą arbatos kiekį su įprastu arbatinu šaukšteliu - tokiu atveju rekomenduoju naudoti specialų tradicinį bambukinį šaukštelį, su kuriuo lengviau paimsite tinkamą miltelių kiekį, kad arbata nebūtų per stipri ir karti. Specialus matcha dubenėlis taip pat gali būti naudingas pagalbininkas, nes jo unikali forma leidžia lengviau išplakti miltelius.

 

3 ŽIGSNIS: Be tinkamo plakimo įrankio nebus ir gardžios matcha arbatos

Tačiau labiausiai svarbu - ir svarbiau už visus šiuos išvardintus įrankius - pasirinkti tinkamą plakimo įrankį. Tai gali būti elektrinis matcha plakiklis arba tradicinė bambukinė šluotelė. Nors elektrinis plakiklis nėra blogas pasirinkimas, aš visad rekomenduoju rinktis matcha šluotelę, nes tik su ja išgausite tobulą kreminę tekstūrą ir standžią putą.

Taip pat svarbu paminėti, kad matcha šluotelės įprastai turi nuo 16 iki 120 dantukų. Įprastai 68-120 dantukų šluotelės naudojamos usucha arbatos gamybai, nes ji turi būti greitai ir gerai išplakta. Tuo tarpu 16-48 dantukų šluotelės naudojamos koicha arbatos gamybai, kurią plakti reikia lėtai, maišant arba minkant. Įprasta taisyklė - kuo didesnis dantukų skaičius, tuo lengviau išplakti arbatos miltelius. Mūsų atrinkta 80 dantukų matcha šluotelė tinkama įvairių tipų matchai plakti, be to, ja itin lengva naudotis ir pradedantiesiems.  Prieš naudojant šluotelę reikia ją praskalauti šiltu vandeniu, kad bambukas suminkštėtų.

 

4 ŽINGSNIS: Matcha milteliai nedraugauja su verdančiu vandeniu

Ne ką mažiau svarbu žinoti tai, kad miltelius reikia užpilti karštu, bet ne verdančiu vandeniu! Idealiausia temperatūra - apie 60 - 80°C. Per karštas vanduo gali sugadinti subtilų matcha miltelių skonį ir arbata taps karti. Taip pat reikia žinoti, kad matcha arbatos efektyvumas priklauso nuo paruošimo - yra ištirta, kad naudingiausios savybės lieka 80 °C temperatūroje.

 

Jei esate naujokas matcha pasaulyje ir planuojate kavą pakeisti matcha arbata, taigi, gerti matcha arbatą kiekvieną dieną, labai rekomenduoju peržiūrėti ir išsirinkti matcha rinkinį. Matcha rinkinyje dažniausiai rasite visus reikalingus įrankius ir neturėsite sukti galvos, kuo namie pakeisti vieną ar kitą specialų aksesuarą. Matcha rinkiniai būna įvairių tipų - vieni turi platesnę komplektaciją, kiti - siauresnę. Tradicinis, paprasčiausios komplektacijos matcha rinkinys, kurio pilnai pakaks pradžiai, turės bambukinę šluotelę, šluotelės laikiklį, keramikinį dubenėlį ir bambukinį šaukštelį. Autentiškus matcha rinkinius galite įsigyti internetu mūsų el. parduotuvėje: matcha rinkiniai.

 

Detalūs žingsniai, kaip paruošti matcha arbatą

usucha ir kuicha paruošimas

♥ Naudojant bambukinę šluotelę ("chasen")

  1. Paruoškite įrankius: šluotelę pamirkykite šiltame vandenyje maždaug minutę.
  2. Persijokite matcha: naudodami sietelį, persijokite 1-2 a.š. matcha miltelių į dubenėlį, kad pašalintumėte gumulėlius. Eksperimentuokite su miltelių kiekiu! Daugiau miltelių - stipresnė arbata. Mažiau miltelių - švelnesnė arbata.
  3. Įpilkite vandens: į dubenėlį įpilkite apie 60 ml karšto vandens (60-80°C).
  4. Plakite miltelius: naudokite šiltame vandenyje pamirkytą bambukinę šluotelę ir plakite miltelius su vandeniu greitais W formos judesiais, kol susidarys putos ir masė taps vientisa - taip paruošite populiariąją usucha arbatą. Jeigu norite paruošti koicha matchą, miltelius ne plakite, o minkykite ir maišykite švelniai horizontaliai, vertikaliai ir 360 laipsnių apskritimu, kad gautumėte tirštesnę tekstūrą be putų.
  5. Mėgaukitės: arbata jau paruošta, gerkite ir energizuokitės!

♥ Naudojant elektrinį plakiklį

Jeigu esate pradedantysis matcha arbatos pasaulyje, tuomet galite naudoti plakiklį. Su juo taip pat greitai ir nesunkiai išplaksite miltelius. Tačiau turėkite omenyje, jog su elektriniu plakikliu išplakta matcha arbataneturės tokios švelnios tradicinės putos, kokia gaunasi su bambukine šluotele, taip pat ant dugno gali likti neišsiplakusių miltelių gumulėlių. 

  1. Persijokite matcha: naudodami sietelį, persijokite 1-2 a.š. matcha miltelių į dubenėlį, kad pašalintumėte gumulėlius. 
  2. Įpilkite vandens: į dubenėlį įpilkite apie 60 ml karšto vandens (60-80°C).
  3. Plakite miltelius: naudokite elektrinį plakiklį ir plakite matcha su vandeniu, kol susidarys putos ir masė taps vientisa.
  4. Mėgaukitės: skanaus! Tik pora minučių ir arbata jau paruošta.

Patarimas: eksperimentuokite su skirtingu matcha miltelių kiekiu ir vandens santykiu, kol rasite jums tinkamiausią skonį. 

 

♥ Matcha latte

Mėgstate latte kavą? Jūs ją galite iškeisti į matcha latte! Matcha latte puikiai dera tiek su karvės pienu, tiek su augaliniu pienu - ypač avižų, kokosų ar sojų!

  1. Paruoškite matcha: persijokite matcha miltelius į dubenėlį ir įpilkite apie 60 ml karšto vandens (60-80°C). Plakite bambukine šluotele arba elektriniu plakikliu, kol masė taps vientisa ir susidarys putos.
  2. Pašildykite pieną: pašildykite pieną, bet nevirinkite. Jeigu norite gerti šaltą matcha latte, pieno šildyti nebūtina (tačiau matcha milteliams plakti būtinai reikia karšto vandens, kitaip neatsiskleis visas skonis ir aromatas!)
  3. Sujunkite: supilkite išplaktą matcha arbatą į puodelį ir ant viršaus pilkite pieną. Norisi papildomo saldumo? Matcha latte puikiai dera su medumi arba agavų sirupu.
  4. Mėgaukitės: gerai išmaišykite ir skanaukite!

 

Papildomi receptai su matcha

Matcha - ne tik apie arbatą! Yra daugiau nei 50 skirtingų būdų, ką galite gaminti su matcha milteliais. Matcha milteliai puikiai panaudojami gaminant smūčius, blynelius, desertus ir dar daugiau. Keliais receptais esu pasidalinusi mūsų tinklaraštyje: naminiai ledai su matcha, sūrio pyragas su matcha. Eksperimentuokite ir atraskite vis naujus skonius!

Palikti komentarą

Komentarai yra peržiūrimi prieš paskelbiant


Atgal į viršų